Strona główna        Kontakt


KASZUBSKO-TRUSKAWKOWY POCZĄTEK PREZYDENCJI

[object]Na początku polskiej prezydencji w  Unii Europejskiej zapachniało truskawkami kaszubskimi. Podczas sesji plenarnej z wystąpieniem premiera Tuska w Parlamencie Europejskim w Strasburgu,
z inicjatywy posła Czesława Siekierskiego, Ministerstwo Rolnictwa  i Rozwoju Wsi zorganizowało event z truskawką kaszubską w roli głównej. Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek zostało poproszone przez MRiRW o przygotowanie 3500 kg świeżej truskawki, która została dostarczona do Francji i rozdana na terenie gmachu parlamentu.

"Ta truskawka jest zebrana prosto z pola, świeża. Z tym kolorem, zapachem nasi przyjaciele z Kaszub przywieźli i słońce, i serce kaszubskich rolników " powiedział Marek Sawicki, Minister Rolnictwa
i Rozwoju Wsi rozpoczynając "Dzień polskiej truskawki" 
w Parlamencie Europejskim.

6 lipca delegacja rolników ze Stowarzyszenia na czele z Andrzejem Klasa koordynatorem wyjazdu oraz pani Edyta Klasa - autorka wniosku o rejestrację kaszebsci malene w rejestrze Chronionych Oznaczeń Geograficznych, a także na zaproszenie Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek osoba wydelegowana przez Urząd Marszałkowski pani Aleksandra Raczyńska wzięli udział w inauguracji polskiej prezydencji w Strasburgu.

A tam... truskawki kaszubskie zachwycały smakiem, aromatem...

"To kaszubskie truskawki, spod mojego domu. Podobno najlepsze na świecie. Nie ma lepszej reklamy dla polskiej prezydencji: takiej świeżości, energii - mówił premier Donald Tusk

"To jest owoc nadzwyczaj szlachetny i bardzo ceniony" - oświadczył Jerzy Buzek.

Entuzjazm przewodniczącego Buzka udzielił się też szefowi Komisji Europejskiej:

"Pewnie tego nie widać, ale te truskawki przepięknie pachną. To muszą być truskawki ze znakomitych upraw, zwykle tego rodzaju owoce tracą swój zapach. To naprawdę wyjątkowe truskawki" - zachwalał polski owoc Jose Manuel Barroso.

Wizyta w Strasburgu okazała się dobrą okazją, aby mieszkańcy Europy mogli docenić zalety kaszëbsci malëne, a skuszeni jej smakiem odwiedzali nasz region.

 


4892 raz(y) oglądano.

Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite!
mapka
Obszar produkcji Truskawki Kaszubskiej na POJEZIERZU KASZUBSKIM
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego.
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
znaczek
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna to produkt zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Aplikuje o Chronione Oznaczenie Geograficzne.

„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego mus
i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo
puchar