Strona główna        Kontakt


KONKURS IM. HELENY GRUCHAŁOWEJ O PUCHAR WICEMINISTRA ROLNICTWA KAZIMIERZA PLOCKE ZA NAJLEPSZY PRODUKT Z TRUSKAWEK KASZUBSKICH

O Ś W IA D C Z E N I E

Ponieważ do dnia 23 czerwca br. Współorganizatorzy TRUSKAWKOBRANIA nie wyrazili zgody na przeprowadzenie przez Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek na tejże imprezie na warunkach jak w roku ubiegłym, Konkursu im. Heleny Gruchałowej na najlepszy produkt z truskawek kaszubskich, jesteśmy zmuszeni konkurs ODWOŁAĆ.

Wszystkich, którzy przesłali zgłoszenia albo planowali udział w konkursie informujemy, że w przyszłosci będziemy mieć na uwadze Państwa pozytywne zaangażowanie w promocję produktu regionalnego kaszebsko malena. 

-----------------------------------------------------------------

Ogłaszamy kolejną edycję Konkursu im. Heleny Gruchałowej o Puchar Wiceministra Kazimierza Plocke za najlepszy produkt z truskawek kaszubskich w roku 2014.

 

Konkurs od 2008 roku odbywa się w dwóch kategoriach:
1. Przetwory z truskawek kaszubskich
2. Desery z truskawek kaszubskich

Ocenie podlegać będą walory smakowe, ale także pomysł, oryginalność, opis i prezentacja produktu. Dla zwycięzców będą puchary i nagrody zaś dla pozostałych uczestników dyplomy i upominki.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w dniu
29 CZERWCA. Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu dostępne są poniżej. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26 czerwca 2014 r.

Celem konkursu jest pokazanie, że ze słynnych truskawek kaszubskich powstają przepyszne przetwory i oryginalne produkty oraz smakowite i pięknie wyglądające desery, a kaszubscy rolnicy czy koła gospodyń mogą sprzedawać nie tylko truskawkę - surowiec, ale także zająć się przetwórstwem np. produkcją wina truskawkowego, dżemów, powideł itp., co może być sposobem na dodatkowe źródło utrzymania.

Organizatorzy konkursu:
Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek
Spółdzielnia Producentów Truskawek Kaszubskich
przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Kontakt:
e-mail: truskawkakaszubska@interia.eu
tel. 502 497 309

 

Helena Gruchała zd. Polaszk (1893-1944) założyła pierwszą na Kaszubach profesjonalną plantację truskawek w miejscowości Długi Kierz w Parafii Wygoda położonej na styku trzech gmin: Stężyca, Sierakowice i Chmielno.Rozstrzygnięcie konkursu przypada w 69 rocznicę Jej śmierci. Helena Gruchała miała 3,5 ha plantację truskawek i wraz z ks. Sadowskim zachęcała lokalnych rolników do uprawy "czerwonych jagód". Jej grób znajduje się przy alei głównej tuż pod krzyżem na cmentarzu parafialnym w Wygodzie. Jej zasługi zasługi dla regionu są niezaprzeczalne, bo jak powiedział proboszcz Poćwiardowski podczas pogrzebu Heleny: "truskawkami Gruchałowa Kaszuby z biedy wyratowała".

 

 


2138 raz(y) oglądano.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
POBIERZ

REGULAMIN
POBIERZ


Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite!
mapka
Obszar produkcji Truskawki Kaszubskiej na POJEZIERZU KASZUBSKIM
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego.
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
znaczek
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna to produkt zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Aplikuje o Chronione Oznaczenie Geograficzne.

„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego mus
i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo
puchar