Strona główna        Kontakt


BRUKSELA. TRUSKAWKA KASZUBSKA SMAKIEM WOLNOŚCI

Z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce smak truskawki kaszubskiej zanurzonej w białej czekoladzie poznali mieszkańcy Brukseli. 4 czerwca przedstawiciele Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek rozdali tam blisko pół tony truskawek kaszubskich.

Truskawka kaszubska smakiem wolności w Brukseli

fot. www.minrol.gov.pl

Truskawki były serwowane w siedzibie Komisji Europejskiej, i w budynku Parlamentu Europejskiego. Chętni, by spróbować „polskiego smaku wolności" mogli własnoręcznie zanurzyć dojrzałą truskawkę w fondue z białej belgijskiej czekolady. Do owocu dołączona była pisemna informacja w języku angielskim i francuskim o tym, że „4 czerwca 1989 r. - pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce rozpoczęły upadek komunizmu w Europie".

Współorganizatorami akcji byli także: Stałe Przedstawicielstwo RP w UE oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


2215 raz(y) oglądano.

Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite!
mapka
Obszar produkcji Truskawki Kaszubskiej na POJEZIERZU KASZUBSKIM
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego.
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
znaczek
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna to produkt zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Aplikuje o Chronione Oznaczenie Geograficzne.

„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego mus
i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo
puchar