Strona główna        Kontakt


DECYZJA MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

Truskawka Kaszubska może znaleźć się w elitarnej grupie produktów regionalnych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi pozytywnie rozpatrzył wniosek z dnia 29 grudnia 2006 r. złożony przez Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek o rejestrację nazwy ,,truskawka kaszubska" lub ,,kaszébskô maléna" jako Chronione Oznaczenie Geograficzne stwierdzając spełnianie wymagań określonych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 510/2006 z dnia 20 marca 2006 r. w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych
i środków spożywczych.

,,Truskawka kaszubska" lub ,,kaszébskó maléna" to nazwa pochodząca od regionu Kaszub gdzie występują rozlegle pola truskawkowe. Plantacje truskawek na Kaszubach rozrastały się przez ponad pól wieku, by ostatecznie stać się nieodłączną częścią kaszubskiego krajobrazu.

O renomie tego produktu świadczą m.in. liczne artykuły i dowody pokazujące, iż produkt ten stał się częścią kultury i tożsamości społeczności lokalnej. Potwierdzeniem tego faktu jest również organizowane od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku święto truskawek tzw. ,,Truskawkobranie" będące ukoronowaniem truskawkowych żniw na Kaszubach.

Wniosek przesłany zostanie do rozpatrzenia Komisji Europejskiej.

4930 raz(y) oglądano.

Decyzja
POBIERZ


Truskawki kaszubskie dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite!
mapka
Obszar produkcji Truskawki Kaszubskiej na POJEZIERZU KASZUBSKIM
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego.
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna jest wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej (WE) nr 1155/2009 z dnia 27 listopada 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano jako Chronione Oznaczenie Geograficzne.
znaczek
Truskawka Kaszubska lub Kaszëbskô Malëna to produkt zgłoszony do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Aplikuje o Chronione Oznaczenie Geograficzne.

„Kremowe Malënë” - mus z truskawek kaszubskich jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego mus
i otrzymał „Perłę 2005” w ogólnopolskim konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo
puchar